A perfect match

Kocham stare domy. Zawsze zwracam uwagę na detale (klamki, okna, sztukaterie). Marzy mi się dom/mieszkanie z dużymi podwójnymi drewnianymi drzwiami, ze skrzypiącą podłogą, sztukaterią na sufitach, z oknami wielkimi jak drzwi i sufitami aż do nieba! Tylko wtedy chciałabym, aby wnętrze było bardzo nowoczesne. To dla mnie idealne połączenie. Myślę, że wtedy udałoby mi się zachować równowagę między starym a nowym.


I love old buildings. I always try to notice all details like door handles, windows and mouldings. I dream of a house/apartment with large wooden double doors, squeaky floors, mouldings on the ceilings, windows as big as doors and sky high ceilings! But then I would choose to keep the interior very modern. For me it's an ideal match. I think this would help me keep the balance between the old and the new.


Uważam, że nowoczesne meble nadają lekkości tym bogatym wnętrzom, są jak powiew świeżego powietrza. Myślę, że życie w takim domu mogłoby nabrać nowego kształtu.  
Łączenie starego z nowym to trend w architekturze, który jest dla mnie ideałem. Biel, która jest najczęstszym wyborem (spójrzcie na te białe ściany i sufity), stanowi świetne tło dla mebli i dodatków. Taki wybór pozwala nam zaszaleć z kolorem fotela, nietypowym antycznym meblem czy poduszkami w neonowych kolorach.
Jeśli ktoś z Was ma to szczęście mieszkać w starym domu/mieszkaniu, mam prośbę. Proszę nie pozbywajcie się starych detali, nie zakrywajcie pięknych starych sufitów, nie zamurowujcie okien (o zgrozo!), nie niszczcie tego, co dostaliście w spadku. 
Jakikolwiek styl wnętrz Wam odpowiada (nowoczesny czy bardziej tradycyjny), to wszystko stworzy piękną całość. 


I think modern furniture adds lightness to these opulent interiors, it's like a breath of fresh air. Life in such home might be quite different, I guess.
Mixing old and new is a design trend which I find simply perfect. White, the most popular choice (look at the walls and ceilings), makes an ideal background for the furniture and details. Thus, we can "get wild" with the armchair color, an antique piece of furniture or the colors of the pillows.
If you're lucky to be living in an old house/apartment, I have a request. Please do not get rid of old details, do not cover the beautiful old ceilings, do not brick in old windows (OMG!), do not destroy the things you received.
Whatever your interior design taste is (modern or traditional), it will match all the aforementioned.


Comments

 1. You should not just join one site but a few instead,
  that way you've got a selection of members to choose from.
  These scammers usually simply have one picture
  of their profile, thus it is the norm for most
  experienced individuals who date online to think that one picture profiles don't show the
  real person. You have complete control that you might want to call
  and which team you want to block from.

  ReplyDelete
 2. You have provided valuable data for us. It is great and informative for everyone. Keep posting always. I am very thankful to you. building designers melbourne residential

  ReplyDelete
 3. It is an informative blog, it is obviously helpful to us. Keep updating more blogs.
  UPVC Doors in Chennai
  Aluminum windows in Chennai
  UPVC windows in Chennai

  ReplyDelete

Post a Comment