Moments


Czasami czuję się jak na huśtawce. Nie wiem czy to przyszło z wiekiem, czy to po prostu ja tak mam. Nieee, chyba jednak nie tylko ja. Sam Rysiek Riedel śpiewał, że przecież "w życiu piękne są tylko chwile...". I taka bywa nasza rzeczywistość. Bywa, że budzisz się i wiesz już że to nie będzie Twój dzień. Wszystko idzie nie tak, nie pomaga też fakt, że po prostu masz ochotę leżeć i gapić się w ścianę, albo wskoczyć w dres i nie wyściubiać nosa poza drzwi domu. No ale wiadomo jak jest.

Ja miałam dziś dobry dzień. Ubrałam się w sukienkę. Uśmiechałam się szeroko, byłam dobra, czułam jaką jestem szczęściarą.   
Mówię Wam, w życiu piękne są tylko chwile. I to dla nich warto żyć, cieszyć się nimi i czerpać z nich. Czasami jest to drobiazg, jak celebrowanie niedzielnego obiadu, a czasem jest to po prostu spokojny dzień, bez stresu. Cieszmy się tymi momentami. Nie wiadomo ile nam jest dane tutaj być i co wydarzy się jutro.

Sometimes I feel as if I were on a swing. I don't know if it's just me... Nah, it can't be just me. Even Rysiek Riedel sang "life consists of happy moments...". And that's how our lives go on. Sometimes you wake up and you just know it's not gonna be your best day. Everything goes not the way you wanted and the fact you just feel like lying and staring at the wall or jumping in your sweats, don't make it any better. We've all been there.

Today's been a good day for me. I've put on a dress. I smiled, I was good, I knew how lucky I am. 

I'm telling you life conists of beautiful moments. And they're worth living for, cherishing and making most of them. Sometimes it's just a sitter like celebrating Sunday dinner and sometimes it's just a calm day, without stress. Let's cherish those moments. We don't know how long we're gonna stay here and what happens tommorow.

Comments

  1. Wow, that's what I was looking for, what a information! present here at this weblog, thanks admin of this
    web page.

    ReplyDelete
  2. Beautiful and Sweet Dress of your

    ReplyDelete

Post a Comment